اکبر لقا در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی در اصفهان متولد شد و از ۵ سالگی بدلیل صدای صاف و رسایش ظهر و شب اذان می‌گفت و همچنین هنگام کودکی قرآن را در مدرسه با صدای خوش تلاوت می‌نمود.

او از سن ۱۰ سالگی به دلیل صدایی خوب و رسایش به هنر آواز جذب شد و به کلاس درس آقای «علی مرتضوی» راه پیدا کرد.

سپس از محضر مرحوم «عباس خان سروری» کسب فیض کرد و بعدها راهی هنرستان «جامعه باربد» شد تا نزد استاد «اسماعیل مهرتاش» آموزش ببیند.

سید جلال نی داوودی و عباس خان سروری

سید جلال نی داوودی و عباس خان سروری

نورعلی برومند

نورعلی برومند

اکبر لقا از سن۲۶ سالگی نزد «نورعلی خان برومند» فراگیری موسیقی را ادامه داد و همچنین از وجود «حسن خان مشهون» و «استاد تاج» نیز بهره برد. وی با «محمد میر نقیبی» (ناظم انجمن موسیقی ملی)، پرویز یاحقی، «جلیل شهناز» و مرحوم «سارنج» در اکثر ارکسترهای رادیو تهران فعالیت داشت و دراوایل تأسیس رادیو اصفهان در روزهای چهارشنبه هر ۱۵ روز یکبار صدایش را به گوش شنوندگان همشهری خود می‌رساند.

ناصر فرهمند (بنیانگذار تئاتر اصفهان)

ناصر فرهمند (بنیانگذار تئاتر اصفهان)

اکبر لقا در برخوردی با «ناصر فرهمند» بنیان‌گذار تئاتر اصفهان، به عرصه تئاتر رفت و در آنجا به پیش‌ پرده‌ خوانی پرداخت و به دلیل صدای خوش و چهره زیبا، به مجموعه هنری تهران جذب و به یکی از بهترین خوانندگان رادیو در دهه‌‌های ۳۰ و ۴۰ تبدیل شد.

در گذشته، آموزش موسیقی به صورت سینه به سینه بود و گوشه‌‌ها از طریق حس شنیداری بخاطر می سپردند. اکبر ردیفهای موسیقی را از «تاج اصفهانی» و «عبدالحسین خان برازنده» یاد گرفت.

«تاج اصفهانی» و «جقه» بمعنای جواهر اصلی روی تاج بود و و اکبر لقا که جقه تاج اصفهان بود ، به «اکبر جقه» معروف شد و البته این نام پیشنهاد «عبدالحسین سپنتا» از بزرگان عرصه علم روزگار پیشین بود.

نفر دوم از سمت راست جلیل شهناز و علی اکبر لقا(جقه)

نفر دوم از سمت راست جلیل شهناز و علی اکبر لقا(جقه)

تنها اثر ضبط شده‌اش در منزل «شاطر رمضان ابوطالبی» و میعادگاه هنرمندان در روزهای ۳ شنبه اصفهان می‌باشد که در حال حاضر نمیتوان به آنها دسترسی داشت.

علاوه بر آن در جوانی چند صفحه ضبط کرد، اما متاسفانه اشکالاتی برای آن به وجود آمد و منتشر نشد و بعد از ابتلا به بیماری دیگری نتوانست آوازی بخواند و ضبط کند.

وی در پی ابتلا به ناراحتی‌ حنجره بطور کامل از عرصه هنر کنار رفت، به اصفهان بازگشت و مدت ۳۰ سال در بخش بایگانی شهرداری اصفهان مشغول به کار شد و در سال ۱۳۷۰ از شهرداری اصفهان بازنشسته شد.

اکبر لقا ۱۵ مرداد ۹۱ بر اثر بيماری سرطان حنجره در اصفهان درگذشت.

روحش شاد و یادش گرامی.